Opisz skutki podbojów aleksandra wielkiego

Pobierz

W zajętych krajach wprowadza religię hellenistyczną, która była połączeniem religii Greków z religią Wschodu.Żródło: Planował następne podboje - Kartaginę i Italię, ale niestety zmarł w 323 r. p.n.e. z niewiadomych przyczyn (niektórzy spekulują otrucie).Porównaj skutki wielkiej kolonizacji Greków i podbojów Aleksandra Wielkiego - wydobądź podobieństwa i różnice.. 10 pkt za rozwiązanie + 5 pkt za najlepsze rozwiązanie - 19.10.2019 (3:21) - przydatność: 73% - głosów: 22.. Skutkami tego było zajęcie terenów starożytnej Hellady (m.in. Grecji i Sparty), Persji i krajów po ww.. Doszło w ten sposób do powstania państwa persko-medyjskiego.. Problemu niedoborów wody nie rozwiąże racjonalne wykorzystywanie jej w gospodarstwach .Temat: Poznajemy Imperium Aleksandra Wielkiego - określamy kulturowe skutki podbojów.. Proszę czekać.. Cel lekcji: Poznasz wybrane osiągnięcia Aleksandra Wielkiego.. Czyli podbój Persji.. Za 20 lat Polska może borykać się z chronicznym brakiem wody.. - śmierć Aleksandra Wielkiego.. Wielkiego; Po odparciu najazdów Persów greckie polis rozpoczęły walkę o dominację w świecie greckim.Wraz ze śmiercią Aleksandra Wielkiego, kończy się dominowanie greckiej kultury heleńskiej.. Podboje Aleksandra Wielkiego można prześledzić na mapie.Omów przebieg podbojów Aleksandra Macedońskiego na Wschodzie.. Najbardziej znanym miastem była egipska Aleksandria..

Skutki podbojów: - połączenie terenów w jeden.

Treść.. 2013-03-03 12:02:38; Wymień w punktach najważniejsze dokonania Karola Wielkiego;) 2009-11-24 16:01:03; Wypisz największe dokonania Karola Wielkiego.. Podczas kolejnej wyprawy na wschód Aleksander podbił Iran i dolinę Indusu jednak ze względu na trudne warunki klimatyczne i zmęczenie żołnierzy zdecydował się w 325 r. p.n.e. na powrót.Skutki podbojów Aleksandra Aleksander Wielki z podbitych krajów czynił swoich przyjaciół, tamtejszych oficerów wprowadza do swojego sztabu (co bardzo nie odpowiadało Macedończykom).. Ostatecznie podbił tereny aż do Indii,lecz musiał zawrócić , ponieważ żołnierze zaczeli się buntować.. rozpoczęła się inwazja.. Jego nauczycielem był największy filozof swojej epoki - Arystoles.. Proszę o pomoc.. Po stłumieniu powstania w Grecji, rozpoczął przygotowania do wojny.. Macedonia była wtedy podbita przez Greków, których Aleksander nienawidził.Przez podboje Aleksandra Macedońskiego powstało ogromne imperium rozciągające się od Morza Śródziemnego do Indii.. W IV wieku p.n.e. hegemonię wśród państw greckich zdobyła Macedonia, którą rządził król Filip II..

Kryteria sukcesu: podaję przykłady podbojów A.

Indie, rozrośnięcie się Macedonii i sława Aleksandra Wielkiego.. Aleksander III Macedoński zwany też Aleksander Wielki był słynnym królem macedońskim, urodzonym 19-20 lipca 356 r. p.n.e. w Pella, który zmarł młodo w wieku niecałych 33 lat 10 czerwca 223 r. p.n.e. w Babilonie.Wojska Aleksandra podbiły Pendżab, niemniej z powodu przemęczenia i braku zapasów zmuszone zostały do odwrotu.. Przykłady dzieł/ośrodków: - Wielki Ołtarz Zeusa z Pergamonu - Wenus z Milo - Umierający Gal - Kolos .Jeszcze dziś zobacz, co ten wielki król grecki osiągnął i czym zakończyły się podboje Aleksandra Wielkiego.. Skutkami tego było zajęcie terenów starożytnej Hellady (m.in. Grecji i Sparty), Persji i krajów po ww.. Dodaj.Podbój Grecji przez Aleksandra Wielkiego i państwo rzymskie.. Symbolem podporządkowania państw greckich Macedonii stała się bitwa pod Cheroneą w 338 roku p.n.e., w której wojska koalicji państw greckich na czele z Atenami zostały pokonane przez armię macedońską.Po zamordowaniu Dariusza III w 330 r. p.n.e. przez spiskowców Aleksander ogłosił się królem Persji i spadkobiercą królów perskich.. Zwany też pokojem Antalkidasa od imienia .Około 550 roku p.n.e. Persowie pod dowództwem króla Cyrusa Wielkiego pokonali Medów..

Kultura ta dominuje do czasu podbojów rzymskich.

W 332 roku p.n.e. oblegał leżący na wybrzeżu dzisiejszego Libanu Tyr.. Wielkiego; wymieniam kulturowe skutki podbojów A. Aleksander w wieku zaledwie 20 lat został królem Macedonii, w wieku 25 lat został też faraonem egipskim, a w wieku 30 lat władcą całego ówcześnie znanego świata, sięgającego od Persji przez Afganistan, do Indii.. Po bitwie Aleksander kontynuował marsz w głąb państwa perskiego, by wyzwolić kolejne tereny spod władzy Dariusza.. heart outlined.Aby państwa greckie zrozumiały, że za brak lojalności wobec Macedonii płaci się wysoką cenę, Aleksander zburzył po wystąpieniu przeciw niemu miasto Teby w 335 roku p.n.e. Stalo się jasne, ze Aleksander dąży wprawdzie do tego, by objąć przywództwo za przyzwoleniem greckich polis (jako przewodniczący Związku Korynckiego, po grecku hegemon), ale jego działania oparte są na realnej potędze, której w razie konieczności nie zawaha się użyć.Aleksander Wielki po przejęciu władzy w kraju po swoim ojcu, postanowił wprowadzić w życie jego plan.. Po śmierci ojca młody Aleksander objął tron po ojcu.. 2012-11-15 19:00:48; Opisz krótko najważniejsze dokonania Aleksandra Wielkiego 2012-06-27 17 .Mimo że nie rządził swoim wielkim imperium zbyt długo, efekty jego podbojów były ogromne..

Od czasów podbojów Aleksandra Wielkiego rozpoczyna się dominacja kultury hellenistycznej.

W momencie, kiedy minęło czterdzieści lat od tzw. pokoju królewskiego [układ zawarty pomiędzy Spartą a królem perskim Artakserksesem II na przełomie 387/386 r. p.n.e. zgromadził oddziały składające się z Macedończyków i i innych Greków, po czym wyruszył na podbój Persji , rządzonej przez króla Dariusza.Aleksander Wielki (Macedoński) był synem Olimpias i Filipa Macedońskiego władcy Macedonii.. P.S. Może być krótko.. Mam już: - upadek imperium perskiego - powstanie kultury hellenistycznej - rozpowszechnił się język grecki Coś takiego ma być.. Odpowiedź: Przez podboje Aleksandra Macedońskiego powstało ogromne imperium rozciągające się od Morza Śródziemnego do Indii.. 0.Podboje Aleksandra Macedońskiego.. - wprowadzenie kultury greckiej na tereny podbite.. Kończył konflikt Sparty i Persji podczas wojny korynckiej.. e3radg8 i 231 innych użytkowników uznało tę odpowiedź za pomocną.. ;) To pytanie ma już najlepszą odpowiedź, jeśli znasz lepszą możesz ją dodaćPrzebieg podbojów Aleksandra Wielkiego: Przejmując władzę po swoim ojcu Aleksander Wielki musiał kontynuować politykę przeciwko Persom.. 321 r. p.n.e. - Śmierć Aleksandra Wielkiego Po powrocie do Babilonu Aleksander Macedoński zmarł, prawdopodobnie w wyniku zatrucia.. Miasto to było mocno ufortyfikowane, zamknęło bramy przed armią macedońską i odmówiło kapitulacji.Kolejną zasługą Aleksandra Wielkiego było to, że w wyniku podbojów założono kilkadziesiąt nowych miast, które były wielkimi osiągnięciami sztuki budowlanej ówczesnych czasów.. What happened was that .. 6) You always come first in the long-distance races.Kliknij tutaj, aby dostać odpowiedź na pytanie ️ Wymień skutki podbojów Aleksandra Wielkiego dla Greków i mieszkańców Bliskiego WschoduSkutki podbojów Aleksandra Wielkiego: Podporządkowanie Grecji; Opanowanie Syrii, Palestyny i Egiptu przez Macedończyków; Zdobycie Babilonu, opanowanie Mezopotamii;gabinali.. Był to pierwszy etap podbojów Cyrusa, który w 546 roku p.n.e. zawładnął Lidią, a w 539 roku p.n.e. państwem nowo babilońskim.. Zakładane przez niego greckie kolonie spowodowały rozprzestrzenienie się helleńskiej kultury na ogromnych obszarach, co spowodowało powstanie kultury hellenistycznej .Podboje Aleksandra Wielkiego mapa..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt