Wyposażenie techniczne zakładów gastronomicznych prezentacja

Pobierz

WYPOSAŻENIA TECHNICZNEGO W.. Sposoby nakrywania i składania obrusa.. Powstaliśmy i działamy z myślą o rynku HoReCa.. ĆWICZENIA I ZADANIA Z.. Zakład gastronomiczny sieci otwartej.. Stanowiska pracy w gastronomii.. Do tego celu służą określone typy maszyn i urządzeń, które możnaKrajalnica elektryczna służy do krojenia wszelkiego rodzaju wędlin oraz serów i pieczywa.. Praktyczna nauka zawodu odbywa się na terenie szkoły w profesjonalnej pracowni technologii gastronomicznej oraz w obiektach na terenie miasta.Plik Struktura przestrzenna i funkcjonalna zakładów gastronomicznych.doc na koncie użytkownika Nina_nevermind • folder Wyposażenie techniczne • Data dodania: 11 cze 2013 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Podział zakładów gastronomicznych w zależności od świadczonych usług.. Proszę dokonać podziału materiałów konstrukcyjnych i podać zastosowanie w maszynach, urządzeniach i sprzęcie .temat: Dział ekspedycyjny zakładu gastronomicznego.. Struktura wewnętrzna zakładu gastronomicznego.. Naświetlacz do jaj - to urządzenie przeznaczone do dezynfekcji i odkażania jaj.WYKORZYSTANIE WYPOSAŻENIA TECHNICZNEGO W PROCESIE TECHNOLOGICZNYM WYPOSAŻENIE I ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W GASTRONOMII - PODRĘCZNIK Rozdział IV na trzy różne grupy..

Instalacje techniczne w zakładach gastronomicznych.

Materiały niemetalowe.. Surowce, dodatki do żywności i materiały pomocnicze stosowane w produkcji gastronomicznej.. Klasyfikacja żywności w zależności od trwałości, pochodzenia, wartości odżywczej i przydatności kulinarnej.. 10Baza techniczna gastronomii składa się z wielu maszyn i urządzeń, jednak równie ważne w całym procesie technologicznym jest wyposażenie uzupełniające (dodatkowe), o którym należy pamiętać podczas planowania odpowiednich rodzajów czynności produkcyjnych czy ekspedycyjnych.Temat: Materiały konstrukcyjne stosowane w urządzeniach i sprzęcie gastronomicznym.. Materiały metalowe.. Zagadnienia do zapisania i opracowania w zeszycie: 1.. Opracowanie publikacji: mgr inż. Krystyna Łukaszewska, nauczyciel przedmiotów zawodowych.. zakłady typu żywieniowego - zaspokajanie potrzeby Gościa w zakresie żywienia.. Działalność usługowa zakładów gastronomicznych Gastronomia i jej funkcje Usługi gastronomiczne Definicja i cechy usługi Charakterystyka i podział usług gastronomicznych Klasyfikacja zakładów gastronomicznych Działalność zakładów gastronomicznych Zakłady typu żywieniowego Zakłady typu uzupełniającego Punkty gastronomiczne .Podstawowym wyposażeniem tego działu produkcyjnego są: wilk, kuter, urządzenie do nacinania kotletów, pień do mięsa, szafa chłodnicza, stół roboczy, regały, zlewozmywaki i umywalki do mycia rąk, Przygotowalnia ryb znajduje się w zakładach gastronomicznych niekorzystających z półproduktów rybnych.gazynowe, techniczne i częściowo produkcyjne (przygotowalnie)..

Wyposażenie techniczne sali konsumenckiej.

Poznanie budowy, zasad działania i obsługi urządzeń stanowiących wyposażenie za-kładów gastronomicznych.. Treści obejmują następujące działy: instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i wentylacyjne, materiały konstrukcyjne stosowane w urządzeniach gastronomicznych, maszyny i .. Mogą być dostosowane do rodzaju przyjmowanych surowców.. ZAKŁADZIE GASTRONOMICZNYM.. Podręcznik Barbara Zielonka Ewa Hanna Lada Małgorzata Konarzewska… Podręcznik Barbara Zielonka Ewa Hanna Lada Małgorzata Konarzewska… 39,69 złSklep gastronomiczny Technica - wyposażenie gastronomii, sprzęt, urządzenia.. Naczynia stołowe.Krystyna Łukaszewska.. Ponadto zakłady gastronomiczne dzielą się na: - zakłady sieci otwartej czyli ogólno-dostępne, przeznaczone dla każdego konsumenta, - zakłady sieci zamkniętej nastawio-ne na obsługę ściśle określonych grup konsumentów np. stołówki w szkole, szpitalach.. Stosowanie przepisów i zasad BHP przy obsłudze urządzeń gastronomicznych orazZAKŁAD GASTRONOMICZNY - ZASZEREGOWANIE Zaszeregowanie zakładu gastronomicznego do odpowiedniej kategorii handlowej jest uzależnione od: • lokalizacji i rozwiązań projektowych, zwłaszcza pomieszczeń części handlowej, • standardu wystroju i wyposażenia, a w szczególności sal konsumpcyjnych,pomieszczenia techniczne..

Używana jest w małych zakładach gastronomicznych oraz w handlu.

Po zakończeniu tego etapu obróbki wstępnej surowiec czy-ści się i myje.. Naczynia szklane.. Materiały konstrukcyjne - definicja i podział.. Ponadto, możliwe jest zespolenie dwóch lub więcej zakładów gastronomicznych w jeden obiekt o zintegrowanej funkcji.. Materiały przeznaczone do bezpłatnego użytkowania.Maszyny, urządzenia i sprzęt stosowane w produkcji gastronomicznej.. Celem takich sprzężeń są korzyściPrzedmiot: Wyposażenie zakładów gastronomicznych i gospodarstw domowych Zawód: Technik żywienia i gospodarstwa domowego Klasa: II Liczba godzin: 4 Miejsce odbywania lekcji : Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach Dział: Wykorzystanie wyposażenia technicznego w procesie technologicznym/ obróbka termiczna - schłodzenie.Pojęcie układu funkcjonalnego.. Gdy kupujesz od Super Sprzedawcy, masz pewność doskonałej obsługi klienta i udanych zakupów.WYKAZ MASZYN URZĄDZEŃ I SPRZĘTÓW DO OBRÓBKI CIEPLNEJ UŻYWANYCH W ZAKŁADACH GASTRONOMICZNYCH Projekt na lekcje Wyposażenia technicznego zakładówStandardy wykończenia pomieszczeń.. Sklep gastronomiczny Technica - fachowe doradztwo, profesjonalna obsługa.. Budowa krajalnicy elektrycznej: obrotowy nóż tarczowy; osłona; silnik elektryczny; dociskacz; poziomy wózek; regulator grubości plastrów ostrzałka noża.1..

Poznanie zasad projektowania technologicznego zakładów gastronomicznych.

Charakterystyka wyposażenia magazynów w zakładach gastronomicznych Wagi - w magazynach służą do przyjmowania oraz wydawania towarów.. Poza tym równie ważne jest optymalne wykończenie wnętrz, które zapewniają nie tylko wygodę korzystania z nich, ale również bezpieczeństwo i łatwość utrzymania w czystości.Obejmuje zagadnienia w podziale na następujące tematy: instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne oraz wentylacyjne, materiały konstrukcyjne w urządzeniach gastronomicznych, maszyny i urządzenia do obróbki wstępnej surowców, aparatura grzejna, aparatura chłodnicza, maszyny do mycia naczyń, transport wewnętrzny w zakładzie, urządzenia do sporządzania i ekspedycji napojów, wyposażenie uzupełniające oraz projektowanie zakładów gastronomicznych.Wyposażenie techniczne zakładów gastronowmicznych - Opis i dane produktu.. Miejsca .Przedmiot realizowany w zakresie rozszerzonym: biologia Przedmioty zawodowe : Bezpieczeństwo i higiena pracy w gastronomii; Wyposażenie techniczne zakładów gastronomicznychPosługują się urządzeniami stanowiącymi wyposażenie zakładów gastronomicznych, aparaturą grzejną, chłodniczą oraz sprzętem AGD.. Bielizna stołowa.. Składanie serwetek.. zakłady typu uzupełniającego - usługi żywieniowe w ograniczonym zakresie, w znacznym zakresie usługi kulturalno-rozrywkowe.. Slides: 20; .. restauracje, Økawiarnie, Øhotelowe zakłady gastronomiczne, Ø bary szybkiej obsługi , Øpensjonaty, Ødomy wczasowe, Ørestauracje na statkach i promach Ø .. TECHNIK USUG FRYZJERSKICH PREZENTACJA KIERUNKU ZESP SZK TECHNICZNYCH.Wyposażenie techniczne zakładów gastronomicznych.. Nasz sklep internetowy to największa baza produktów polskich i zagranicznych producentów - m.in. Convotherm, NTF, APS, Churchill, Hamilton Beach.Wyposażenie zakładów gastronomicznych 19 Meble w gastronomii Wiadomości ogólne Wyposażenie sali konsumenckiej i baru Wyposażenie kuchni gorącej Wiadomości ogólne Trzon kuchenny Płyta grzejna Kuchnia mikrofalowa i cyrkulator temperatury Piece segmentowy, konwekcyjny, konwekcyjno-parowy Wyposażenie zmywalni naczyń kuchennych Naczynia do sporządzenia potraw Garnki i pokrywki Patelnie Brytfanny Wok i tadżin Naczynia do podawania potraw Naczynia do podawania zup Naczynia do .7 Spis treści Spis treści Rozdział 1.. Dobieranie urządzeń do wielkości produkcji..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt